Herkesin bildiği üzere adli tıp, mahkemelerde masumiyeti ya da suçu ispatlatmak için insanların, bir yerin veya eşyaların üzerinden kanıt toplama işlemleridir. Adli bilişim ise bilişim sistemleri üzerinden dijital delillerin toplanması, analizi ve raporlanması işlemidir.

Bilgisayarlar; veri saklama, veri alma ve veri işleme kabiliyetine sahip içinde gerçek suçlarının hemen hemen hepsinin işlenebileceği sanal ortamlardır. Bilgisayarlar yasal davalarda bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirilebilcek kimlik hırsızlığı, kredi kartı dolandırıcılığı, bilgisayar korsanlığı, fikri mülkiyet hırsızlığı, pedofili, terörizm ve bilgisayar sistemi saldırıları (hack) gibi suçların işlendiği en temel veri kaynaklarıdır.

Bilgisayar Adli Bilişimi ile ilgili olarak; log kayıtları, e-posta, tarayıcı geçmişi, sık kullanılan programlar, son açılan dosyalar, resim, video, ses, sosyal medya hesaplarına dair bulgular, silinen veya gizlenen dosyalar, takılan usbler gibi birçok verileri elde edebilmekteyiz.

Bilgisayar adli bilişim analizlerini kişisel bilgisayarlar, ticari bilgisayarlar, server (sunucu) bilgisayarlar, sanal sunucular, notebook, laptop, gömülü bilişim sistemleri (SCADA sistemleri) ‘nin hepsinin üzerinden yapabilmekteyiz.
Eğer Aşağıdaki Durumlardan Birine Mağruz Kaldıysanız Bilgisayar Adli Bilişim İncelemelerine İhtiyaç Duyabilirsiniz;

  • Çocuğunuzun internet üzerinden ona zarar verebilecek kişilerle iletişim içinde olduğunu düşünüyorsanız veya oynamasını istemediğiniz oyunları gizlice oynadığını düşünüyorsanız,
  • Eşinizin ya da sevgilinizin sosyal medya üzerinden başka birileriyle görüştüğünden şüpheleniyorsanız,
  • Çalışanlarınızın mesai saatleri içinde iş dışı işlerle uğraşıp, uğraşmadığını öğrenmek istiyorsanız,
  • Şirketinizde çalışan personelinizin dışarıya bilgi sızdırdığından şüpheleniyorsanız,
  • Bilgisayarınızın korsanlar tarafından hacklendiğini düşünüyorsanız.

Daha detaylı bilgi almak ve aklınıza takılan sorular ile ilgili talep formunu doldurabilirsiniz.

[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder